آداب ادب

    این طرح به دنبال پرورش زمینه ای برای رشد و شخصیت متناسب با آموزه های دینی و یادگیری طرح مهارت های زندگی در خصوص رفتار دینی جهت روبرو شدن با مسائل مختلف می باشد. کتاب مذکور با بهره گیری از یافته های علمی صاحب نظران گردآوری شده است تا گامی هر چند کوچک در راستای توسعه و تعمیق تربیت دینی و اخلاقی نوآموزان دوره ی  پیش دبستانی بردارد. مجموعه ی حاضر به همت اعضای کار گروه تالیف محتوای پیش دبستانی و با تدبیر و حمایت موسسه آموزشی امام حسین (ع) جمع آوری گردیده است.

محتوای حاضر برای گروه سنی  پیش دو  تنظیم شده است و محورها و مفاهیم زیر در تالیف آنها مد نظر بوده است:

o         آشنایی با آداب معاشرت

o         آشنایی با مسئولیت پذیری

o         آشنایی با هویت دینی، اخلاق اسلامی، انس بیشتر با قرآن

o         آشنایی با اقتصاد مقاومتی

o         آشنایی با مسجد و آداب رفتن به مسجد

o         مناسبت های مذهبی و ملی

اهداف کلی:

-ارتقاء توانمندی های نوآموزان برای زندگی فردی و اجتماعی متناسب با ارزش های اسلامی

-تقویت روحیه ی نوآموزان بر مبنای اخلاق

-جلب توجه نوآموزان به جهت زمینه سازی برای تقویت بینش و اتکا بر تولیدات و افتخارات ملی

 طرح آیات  ( حفظ جزو 30)

یکی از راه­های برقراری انس دایمی با قرآن کریم و بهره­مندی از آن، حفظ آیات نورانی آن است. چرا که حافظ قرآن برای حفظ آیات و تسلط بر آن، خود را مقید به مرور دایمی آیات می­داند. این انس دایمی به مرور زمان باعث تسلط حافظ بر مفاهیم روشنگر و هدایت آفرین قرآن می­گردد. بی­تردید این عامل، گام لازم و نخست برای سعادت است.

طرح قرآنی «آیات» به همین منظور و در راستای تحقق منویّات رهبر فرزانه انقلاب (مد ظله العالی) و با توجه به سند تحول بنیادین و منشور توسعه فرهنگ قرآنی تدوین و تنظیم شده است.

از اهداف اصولی این طرح، تربیت حافظ کارآمد و مبلغ قرآن در جامعه است که رسیدن به این مهم مستلزم تشویق دانش­آموزان در تمام مراحل اجرای برنامه و تاکید بر توجه به حیطه­ی عاطفی و تقویت علاقه دانش آموزان به حفظ سوره­ها و آیات قرآن کریم می­باشد.امیدواریم با تلاش معلمان و مربیان دلسوز در حین تدریس این طرح، سهمی در این امر ارزشمند داشته باشیم و مصداق این حدیث نبوی شویم که؛

«معلم القرآن یستغفر له کل شیء حتی الحوت فی البحر؛ برای معلم قرآن، همه چیز طلب آمرزش می کند حتی ماهی در دریا.»  

مسابقات آزمایشگاهی

انجام فعالیت هاي آزمایشگاهی یکی از ارکان آموزش علوم محسوب شده و موجبات رشد   دانش ، مهارت و نگرش علمی و عملی       دانش آموزان را فراهم   می سازد. این فعالیت ها علاوه بر تثبیت یادگیري وافزایش میزان ماندگاري مفاهیم آموخته شده ، به کسب مهارت هایی منجر می گردد که در زندگی روزمره نیز مورد استفاده قرار گرفته و زمینه هاي نوآوري و خلاقیت دانش آموزان رافراهم         می سازد. مسابقات آزمایشگاهی یکی از برنامه هاي کیفیت بخشی کارشناسی ابتدایی مؤسسه فرهنگی آموزشی امام حسین (ع) است که به منظور تحقق اهداف زیر  برگزار می گردد:

هدف کلی :

فعال نمودن آزمایشگاه ها و توسعه فعالیتهای عملی درمدارس

اهداف جزئی:

ايجاد زمينه برای رشدعلمی و توانمندی های عملی دانش آموزان

فعّال سازی مدارس و معلمان محترم در اجرای فعاليت های کاربردی

ایجاد انگیزه و محیط رقابتی سالم در دانش آموزان برای انجام فعالیت های علمی و آزمایشگاهی

تأکید بر اهمیت اجرای آزمایش در تثبیت مطالب علمی و تقویت بنیه ی علمی   دانش آموزان

افزایش رغبت در معلمان و مدیران آموزشگاه ها جهت تجهیز و به کار گیری آزمایشگاه

تحقق اهداف مهارتي درس علوم تجربي، ( مشاهده، كاربرد ابزار، تعمیم  و نتيجه گيري و….)

کودکان الکترونیک

اهمیت فناوری اطلاعات برای تمام قشرهای اجتماع و مخصوصا کودکان از آنجا ناشی می شود که سرعت پیشرفت علوم کامپیوتری و اهمیت آنها را هیچ کس منکر نیست.تمام مراحل و نقاط زندگی انسان ها دستخوش تغییر و تحول در این زمینه شده است.از یک موبایل ساده و کارت بانکی و تلفن دیجیتالی تا انواع اسباب بازی های کودکانه ،اهمیت موضوع آموزش و یادگیری را برای کودکان روشن می نماید.لذا آموزش و ایجاد اشتغال و کار آفرینی امروزه ایجاب می نماید کودکان و نوجوانان ما و نسل آینده به آشنایی با علوم کامپیوتر مسلح شوندو در به خدمت گرفتن تکنولوژی جدید برای فرهنگ و زندگی خویش و محرومیت زدایی در تمام جنبه ها کوشش کنند.در راستای تحقق این اهداف موسسه فرهنگی و آموزشی امام حسین (ع) اقدام به تالیف این کتاب نموده است.

گلبرگ

 گلبرگ ،کاربرگ کتاب آداب ادب  می باشد برای نو آموزان در دوره پیش دبستانی استفاده می شود این کتاب شامل تصاویریست حول محورهای :

آشنایی با آداب معاشرت - آشنایی با مسئولیت پذیری - آشنایی با هویت دینی، اخلاق اسلامی، انس بیشتر با قرآن

آشنایی با اقتصاد مقاومتی - آشنایی با مسجد و آداب رفتن به مسجد- مناسبت های مذهبی و ملی  که دانش آموزان برای  هر تصویر  به بیان داستان ، اضهار نظر و رنگ آمیزی  مبادرت می نمایند.این کتاب نوعی فعالیت در کلاس می باشد و همراه با کتاب اصلی مربی آداب ادب آموزش داده شود.